EKOMÁNIA

Efektívne do budúcnosti

EKOMÁNIA - Efektívne do budúcnosti

Drevené okno? Ako na to?

Raz v živote príde chvíľa, keď človek zistí, že všetko jednoducho nemôže dosiahnuť sám. V jeden krásny deň sme sa s mojou manželkou rozhodli, že sa pustíme do veľkého projektu. (Nie, nie bábätko, dieťa už máme.) Postavíme náš vlastný dom neďaleko Bratislavy. V tom by ani nebol problém, financie sme mali k dispozícii, ale ja, silný muž, dokonca veľký držgroš, som bol presvedčený, že to zvládnem aj sám, v najhoršom prípade s pomocou rodiny a blízkych. Avšak veľmi rýchlo som prišiel na to, že realita sa tvrdo líši od mojich predstáv. Postaviť dom bez toho, aby som poznal výrazy ako modifikované asfaltové pásy a aby som vedel, či chcem „obyčajné“ alebo drevené eurookná, je nemožné.

Drevené eurookná

Na začiatku som sa rozhodol, že sa tejto problematike začnem venovať naplno. Pozemok bol k dispozícii a s veľkým elánom som sa do projektu pustil. Počas dvoch mesiacov som intenzívne konzultoval s mojimi známymi, vyžiadal som si cenové ponuky a prezrel som tisíce webových stránok. Zdalo sa to byť také ľahké a jednoduché! A zrazu sa objavili problémy ako: ktoré základné materiály objednať? Ako budem ladiť prácu majstrov? A ktorých majstrov? Ako pripravím vôbec plány? A samozrejme rady od uja Fera, ktorý bol presvedčený, že pre hydroizolačné účely treba používať modifikované asfaltové pásy (samozrejme som sa tváril, že viem, čo sú modifikované asfaltové pásy) a prosby (skôr rozkazy) mojej manželky. Napríklad ona chcela výhradne drevené eurookná (podľa nej sú drevené eurookná oveľa lepšie ako drevohliníkové, každopádne na otázku „Prečo?“ som nedostal adekvátnu odpoveď.)

Drevené okno

A tak ja, mocný a silný muž, hlava rodiny, som po 2 mesiacoch uznal, že rodinný dom našich snov nepostavím sám. A bolo to veľmi múdre rozhodnutie (aj podľa mojej manželky a uja Fera). Cez známych sa mi podarilo nájsť fakt dôveryhodnú stavebnú firmu, čiže som mohol spokojne chodiť do roboty a nemusel som dozerať na rôzne partie robotníkov. Nevyskytli sa žiadne skryté náklady a výsledná suma celého projektu sa výrazne nelíšila od orientačnej ceny. Ani neviem ako je to možné, ale som spokojný. Je spokojný aj ujo Fero, pretože na hydroizolačné účely používali modifikované asfaltové pásy a je spokojná aj manželka, LEBO MÁME DREVENÉ OKNÁ! (Dokonca mi prezradila počas prvého obeda v novom dome, že tieto sú príjemné na dotyk a majú svoju charakteristickú vôňu). A keďže rodina je šťastná, som šťastný aj ja.

Category: Dom